بیت کوین در شرف تبدیل شدن به موضوعی جالب در هند است، زیرا احزاب سیاسی پیشرو این کشور بر سر یک کلاهبرداری چند میلیون دلاری با رمزارز برتر در ایالت جنوبی کارناتاکا درگیر هستند.

روز شنبه، راندیپ سینگ سورجوالا، سخنگوی کنگره ملی هند (INC)، دولت حزب بهارتیا جانتا (BJP) در کارناتاکا را به سرپوش گذاشتن بر این کلاهبرداری متهم کرد و از باساواراج بومای، وزیر ارشد، خواست اسامی عوامل دخیل در کلاهبرداری را فاش کند.

“این یک مورد دسیسه، پنهان‌کاری و فریب است که بوی توطئه‌ای ریشه‌دار را می‌دهد. سورجوالا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: این بزرگترین “پوشش کلاهبرداری بیت کوین” در هند تحت دولت BJP کارناتاکا است. به‌نظر می‌رسد به جای انجام یک تحقیق منصفانه، دولت BJP کارناتاکا مشغول پنهان کاری است.”

اظهارات سورجوالا پس از آن بیان شد که چندین رهبر کنگره گفتند، نخست وزیر نارندرا مودی در تلاش است تا تحقیقات را کنار بگذارد و از بومای خواست که نگران این موضوع نباشد.

«به جای اینکه از [email protected] بخواهیم بیگناهی را بررسی و اثبات کند، چگونه درست است که [email protected] به او بگوید که اتهامات را نادیده بگیرد؟ آیا نخست وزیر می تواند به طور یکجانبه تصمیم بگیرد که چه می خواهد؟

سیددارامایا افزود: “ما نمی دانیم که آیا بومای در کلاهبرداری بیت کوین دخیل است یا خیر. تنها چیزی که ما می خواهیم این است که آن را به درستی بررسی کنیم و مجرمان را مجازات کنیم. چرا نارندرا مودی از CM می‌خواهد نادیده بگیرد؟”

این کلاهبرداری به سال 2019 (1398) برمی گردد و یک سال پیش پس از اینکه پلیس شعبه مرکزی جنایات هکری به نام سریکریشنا و همکارانش را در یک پرونده مواد مخدر دستگیر کرده بود، آشکار شد. در طول تحقیقات، پلیس متوجه شد که سریکریشنا مغز متفکر هک عضو پورتال تدارکات الکترونیکی دولت کارناتاکا در سال 2019 بوده است. به گفته ThePrint، هکر بیش از 10 کرور روپیه (1.3 میلیون دلار) را ربوده است.

طبق بیانیه ای که کنگره منتشر کرد، سریکریشنا همچنین اعتراف کرد که در سال 2016 (1395) صرافی بیت فینکس را هک کرده و با 2000 بیت کوین ناپدید شده است. پلیس بنگالورو در ژانویه (دی 1399) ادعا کرد که 31 بیت کوین به ارزش 9 کرور روپیه را از سریکریشنا پس گرفته است. با این حال، تیم تحقیقاتی بعداً این ادعا را پس گرفت و گفت که سکه های سرقت شده هرگز از کیف پول سریکریشنا منتقل نشده اند.

سخنگوی کنگره همچنین از دولت خواست بررسی کند که آیا سریکریشنا سکه‌های بیت فینکس دزدیده شده را زمانی که در دسامبر 2020 (شهریور 1399) در بازداشت بود جابجا کرده است یا خیر؟ و دریافت کنندگان آن چه کسانی بودند. به عنوان شواهد احتمالی، Surjewala از “Whale Alerts”، یک ردیاب مبتنی بر توییتر برای تراکنش‌های بزرگ رمزنگاری ، نقل کرد که انتقال 14682 بیت‌کوبن از بیت‌فینکس را در 1 دسامبر 2020 (11 آذر 1399) نشان می‌دهد.

تاکنون، رهبران BJP ادعا کرده اند که اتهامات مربوط به دست داشتن رهبران حزب در این کلاهبرداری شایعه است.

اوایل این هفته پس از اینکه بومای، وزیر ارشد کارناتاکا برای دیدار با نخست وزیر مودی به دهلی نو رفت، کنگره حملات خود را به دولت در رابطه با ادعاهای کلاهبرداری بیت کوین افزایش داد. گمانه زنی ها در مورد دخالت بزرگان BJP اوایل امروز پس از اینکه راهول گاندی، رهبر کنگره، فرزند خاندان نهرو گاندی، توئیت کرد که دامنه این پوشش بسیار بزرگتر از خود کلاهبرداری است، به اوج خود رسیده است.

راهول گاندی، 13 نوامبر 2021 (22 آبان 1400)

کلاهبرداری بیت کوین بزرگ است.

اما پوشش کلاهبرداری بیت کوین بسیار بزرگتر از آن است.

زیرا باید منیت بزرگ کلاهبرداری کسی را بپوشاند.

 

در همین حال، کمیته دائمی امور مالی پارلمان از بزرگان رمزارزها دعوت کرده است تا در جلسه ای که برای 15 نوامبر (24 آبان) برنامه ریزی شده است، درباره فرصت ها و چالش های صنعت بحث کنند. گزارش شده است که صرافی های رمزارز WazirX، CoinSwitch Kuber و CoinDCX از جمله دعوت شدگان هستند.

 

 

اين مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئوليت آن با آکادمی پرشیا بلاکچین نمی باشد.

منبع: Coindeskمنبع